- 16 December 2021
- Технологии, Уеб сайт
Чували ли сте от приятели и познати, че задължително трябва да чистите кеша си? Няма значение дали имате собствен уеб сайт или просто сте любител на сърфирането в Интернет, наложително е да сте запознати с кеша и начина, по който работи той.
Какво представлява кеширането на един сайт?
Кеширането на уеб сайтове се наложи като една от най-ефективните технологии. То помага на дадена уеб страница да работи бързо, но може случайно да причини проблеми, когато не се зареждат както трябва. Казано с други думи, с помощта на кеширане, уеб сайтовете стават изключително бързи. Това, разбира се, води до значително по-задоволителни резултати за SEO и до повишена удовлетвореност на потребителите. Освен това, можете да си осигурите по-добро развитие и следователно стабилен доход, ако се занимавате с онлайн търговия. Това също може да попречи на редактирането на уеб сайт в движение. Каквато и да е ситуацията, най-вероятно ще трябва да знаете каква е кеш паметта в даден момент и как да я изчистите.
Дори технологията и детайлите на самия процес на кеширане да ви изглеждат сложни, главната идея е съвсем проста. Уеб сайтовете се отварят по стотици или може би хиляди пъти. Обикновено всеки път, когато браузър поиска определена уеб страница, сървърът трябва да направи заплетени и отнемащи известно време изчисления. Той извлича най-новите публикации, генерира горния и съответно долния колонтитул и намира приспособленията на страничната лента на вашия сайт. Въпреки това, в голям брой от случаите, крайният резултат от тези изчисления ще се окаже еднакъв. Не би ли било страхотно тогава, ако просто успеем да накараме сървъра да запомни крайния резултат, вместо да обработва всяка една заявка поотделно? Кеширането се заема точно с тази задача!
Един добре кодиран уеб сайт може да се зареди за секунди. Не е ли достатъчно бързо? Наистина ли си струва да опитате кеширането? Отговорът е категоричен – да! Когато използвате кеширане както на браузъра, така и на сървъра, все още можете да намалите много времето за зареждане, а когато говорим за скоростта на зареждане – определено си струва!
Също трябва да знаете, че чрез внедряване на кеширане вие не само правите уеб сайта си видимо по-бърз, но и го оборудвате и подготвяте да понесе по-ефективно тежестта на скоковете на трафика. Всеки път, когато потребител зареди дадена уеб страница, на браузъра му се налага да изтегли доста данни, за да покаже тази уеб страница. За да съкратят времето за зареждане на страницата, браузърите кешират по-голямата част от съдържанието, което се показва на уеб страницата, запазвайки копие на съдържанието на уеб страницата на твърдия диск на устройството. По този начин следващия път, когато потребителят зареди страницата, по-голямата част от съдържанието вече се съхранява локално и страницата ще се зареди много по-бързо.
Браузърите съхраняват тези файлове до изтичане на времето им за живот (TTL) или докато кешът на твърдия диск се запълни. (TTL е индикация за това, колко дълго трябва да се кешира съдържанието). Потребителите могат също да изчистят кеша на браузъра си, ако желаят.
Какви са предимствата на кеширането?
Когато посещавате уеб сайт за първи път, вашият браузър води разговор с отдалечения сървър, който хоства сайта. Вашият браузър изпраща заявка, а сървърът изпраща обратно един от активите на уеб сайта. HTML страницата е първата, която се изтегля и тя се превръща в чертежа, според който се изгражда сайтът. Докато браузърът ви чете HTML кода, той изпраща повече заявки до сървъра за изпращане на повече части от страницата, предимно статичните активи, споменати по-горе.
На някои уеб страници им отнема много време, за да се изтеглят напълно и да станат функционални, защото имат много части или активите им са големи.
Например, може да забележите, че когато за първи път отваряте уеб страница, текстът се появява преди изображенията. Това е така, защото текстът е малък и отнема значително по-малко време за изтегляне.
Кеширането се подобрява и ускорява сърфирането. След като изтеглите актив, той живее за определено време на вашия компютър. Извличането на файлове от вашия твърд диск винаги ще бъде по-бързо от извличането им от отдалечен сървър, без значение колко бърза е вашата интернет връзка.
Видове кешове
Кеширането е техника, която съхранява копие на даден ресурс и го обслужва обратно, когато бъде поискано. Когато уеб кеш има заявен ресурс в своя магазин, той прихваща заявката и връща копие на съхранения ресурс, вместо да изтегля повторно ресурса от първоначалния сървър. Това постига следните цели: облекчава натоварването на сървъра, тъй като не е необходимо сам да обслужва всички клиенти и подобрява производителността, като е по-близо до клиента. С други думи, отнема по-малко време за предаване на ресурса обратно. За уеб сайт, кеширането е основен компонент за постигане на висока производителност. Въпреки това, функционалността на кеша трябва да бъде конфигурирана правилно, тъй като не всички ресурси остават идентични завинаги: важно е ресурсът да се кешира само докато се промени, а не повече.
Има няколко вида кешове. Те могат да бъдат разделени в две основни категории: споделени и частни кешове. Споделеният кеш е кеш, който съхранява отговори за повторна употреба от повече от един потребител. Частният кеш е предназначен за един потребител. Тази страница ще говори предимно за кешове на браузъра и прокси сървъра, но има и кешове на шлюз, CDN, обратни прокси кешове и балансьори на натоварване, които се разполагат на уеб сървъри за по-добра надеждност, производителност и мащабиране на уеб сайтове и уеб приложения.
Как се осъществява кеширането на една уеб страница?
Типичен поток за уеб кеш изглежда така:
Потребител осъществява достъп до уебсайт.
Браузърът изпраща HTTP заявка към уеб кеша.
Ако исканият обект се съхранява в кеша, уеб кешът отговаря с обекта. Ако заявеният обект не е съхранен в кеша, той изисква обекта от изходния сървър и изпраща отговора до браузъра.
Ако обектът може да се кешира, уеб кешът запазва копие на обект така, че следващите заявки да се обслужват локално от уеб кеша.
Кеширането е важна част от Интернет, което прави сърфирането и доставянето на съдържание по-ефективно и спестява време. Въпреки, че кешът изпълнява жизненоважна задача, той може да се появява много пъти и ще е необходимо да бъде изчистен.
Кеширането представлява технология, която има за цел да увеличи скоростта на вашия уебсайт, без да загубите нищо в последствие. Когато го използвате правилно, това не само ще доведе до значително по-бързо време за зареждане, но и ще намали до минимум натоварването на сървъра ви.
Не сте кеширали все още страниците си? Направете го сега! С наша помощ!