- 9 December 2021
- Технологии, Уеб сайт
Мислите, че скоростта на вашия уеб сайт не е от значение?
Грешите. Дните, в които трябваше да чакаме минути, за да се заредят сайтовете, отдавна отминаха. Сега, когато много от нас имат достъп до високоскоростни интернет връзки – не само в домовете си, но навсякъде, където и да се намираме – няма извинение за бавните скорости на уеб сайтовете.
Важно е да знаете, че няма точни правила за подобряване на скоростта на зареждане. Някои методи могат да ви осигурят по-добър ефект, в зависимост от това как е настроен уеб сайтът ви в момента. Въпреки това, ако искате да гарантирате, че вашият сайт се зарежда възможно най-бързо, тогава ще трябва да приложите възможно най-много техники за оптимизация.
Как да подобрим скоростта на един уеб сайт?
За щастие има много начини за подобряване на скоростта на сайта и в тази статия ще разгледаме най-добрите стратегии. Прилагането на дори няколко от тези подходи би трябвало да помогне на вашия сайт да се зарежда по-бързо, така че нека да преминем направо към тях.
Изберете правилен хостинг доставчик
Всеки доставчик на хостинг предлага различна базова производителност. Освен това, обикновено не можете да сравните ефективността на споделените планове на уеб хоста с по-модерни предложения като специални сървъри.
В идеалния случай искате да използвате уеб хост, който предлага отлична производителност навсякъде. Всеки доставчик на уеб хостинг ще ви каже, че е най-бързият, така че ваша работа е да сравните характеристиките и цените и да прочетете възможно най-много рецензии, преди да вземете решение.
Винаги можете да промените доставчиците на уеб хостинг. Ако изберете правилния план за услуги и хостинг, това няма да се наложи, тъй като вашият уеб сайт би трябвало да работи по-бързо от самото начало.
Използвайте кеширането на браузъра
Кеширането е една от основните стъпки за подобряване на времето за зареждане на вашия сайт. Когато активирате кеширането на браузъра, вие казвате на браузърите на посетителите си да съхраняват временно някои (или всички) от статичните файлове на вашия сайт на компютрите си.
Тъй като потребителите няма да презареждат сайта ви всеки път, когато се върнат, времето за зареждане трябва да бъде много по-бързо при следващите посещения. Има много начини да използвате кеширането на браузъра и ако все още не сте го настроили, сега е идеалният момент да го направите.
Активирайте Keep-Alive на вашия уеб сървър
Обикновено, когато посещавате уеб сайт, вашият браузър установява връзка със сървъра му и го използва за прехвърляне на файловете, които трябва да извлече. Въпреки това, ако вашият сървър не е конфигуриран правилно, на потребителите може да се наложи да установят нови връзки за всеки един файл, който искат да прехвърлят.
Естествено, това не е ефективен начин за зареждане на съвременни уеб сайтове с десетки, а понякога и стотици файлове. За да избегнете тази ситуация, можете да конфигурирате вашия уеб сървър да използва така наречената HTTP заглавка или постоянна връзка.
Минимизирайте скриптовете на вашия уеб сайт
Повечето съвременни уеб сайтове се предлагат с множество CSS и JavaScript файлове. Всеки допълнителен скрипт, който вашият сайт трябва да зареди, оказва влияние върху неговата производителност. В повечето случаи премахването на този код не е опция, тъй като обикновено ви позволява да добавяте функции към вашия сайт. Това, което можете да направите, е да минимизирате тези скриптове. Минимизирането е прост процес, който включва премахване на ненужни знаци от кода на вашия сайт.
Избягвайте пренасочванията на целевата страница
В миналото много хора биха ви препоръчали да настроите удобна за мобилни устройства версия на вашия уеб сайт, както за целите на оптимизация за търсачки (SEO), така и за да поддържате потребителите доволни. За да работи този подход, трябваше да внедрите пренасочвания на целевата страница, които насочват мобилните потребители към „подходящата“ версия на вашия сайт и да ги правят кеширани, за да ускорят нещата допълнително.
Сега, тъй като мобилните устройства изпревариха настолните браузъри, когато става въпрос за общ трафик, няма много смисъл да проектирате няколко версии на уеб сайта си. Вместо това искате единен, удобен за мобилни устройства дизайн, който да мащабира във всички възможни резолюции.
Деактивирайте низовете на заявката за статични ресурси
Низовете на заявката са наставките, които понякога виждате в краищата на URL адресите, започвайки със специални знаци като въпросителни или амперсанди. Целта на низовете на заявката е да ви позволи да идентифицирате конкретни версии на актив или да заобиколите ограниченията за кеширане. Можете да използвате низове на заявка, за да „разрушите“ кеша и да принудите браузъра си да зареди най-новата версия на файл. Това звучи страхотно на практика, но низовете на заявката обикновено не се възпроизвеждат добре с CDN или персонализирани решения за кеширане. В идеалния случай вашият уеб сайт трябва да бъде конфигуриран да обслужва най-новите версии на всички файлове, които инструктира потребителите да кешират.
Оптимизирайте изображенията на вашия уеб сайт
Не можете да си спомните последния път, когато сте видели уеб сайт без изображения и това не е случайно. Изображенията правят всичко по-добро и те са основна част от съвременния уеб дизайн.
Въпреки това, висококачествените файлове с изображения обикновено тежат много. От своя страна големите размери на файлове означават по-дълго време за зареждане. Има два основни начина за коригиране на този проблем: компресиране на изображения, преди да ги качите на вашия уеб сайт и преоразмеряване на изображенията, за да се приспособят към съвременните резолюции на екрана. Има много инструменти, които можете да използвате за компресиране на изображения с минимална или никаква загуба на качество.
Поправете счупени URL адреси
Като оставим настрана SEO или ефективността на страницата, счупените URL адреси могат да повлияят негативно на уеб сайта ви. Наличието на твърде много счупени URL адреси на вашия сайт може да пропилее неговия потенциал, като попречи на ботовете на търсачките да индексират други страници и да ви струва посетители в дългосрочен план. Освен това, счупените URL адреси създават на потребителите впечатлението, че уеб сайтът ви не се поддържа правилно. Това може да отблъсне посетителите, както правят бавните страници.
Оптимизирането на вашия уеб сайт, с цел подобряване на неговата производителност може да изглежда труден процес. Както можете да видите, имате много варианти, за да намалите времето за зареждане. Въпреки това, не е нужно да прилагате всяка една оптимизация наведнъж.
Ако искате да гарантирате, че вашият уеб сайт се зарежда възможно най-бързо, свържете се с нашите екипи и ние ще ви помогнем.